Zašto i kada treba liječiti kanale?
U središnjem dijelu zuba nalazi se tkivo koje zovemo zubna pulpa. U kruni zuba je smještena u pulpnoj komorici, a u zubnim korijenima se proteže duž korijenskih kanala. Ako se karijes ne liječi na vrijeme, infekcija prodire kroz tvrda zubna tkiva i bakterije dopiru do pulpe. Zubnu pulpu koju je zahvatila bakterijska infekcija potrebno je u cijelosti ukloniti i potom kanale očistiti te zabrtviti posebnim punilima. Ovaj postupak se zove endodontsko liječenje.
Bolesti zubne pulpe
Neposredan prodor infekcije u pulpu uzrokuje upalu zubne pulpe – pulpitis. Tipični simptomi su jaka pulsirajuća bol koja ne popušta na analgetike i karakteristično se pojačava u ležećem položaju. Kada stomatolog probuši zub s pulpitisom, bol trenutno prestaje. U nastavku terapije je potrebno izvaditi bolesnu pulpu te očistiti i zabrtviti korijenske kanale.
Bakterijska invazija zubne pulpe može biti i bez simptoma. U tom slučaju pulpa bezbolno odumire, a u kanalima se nastanjuju bakterije. Velik broj bakterija i produkti njihovog metabolizma iritiraju tkivo oko vrška korijena pa zahvaćeni zub boli na zagriz i pritisak. Infekcija u kanalima je slabog intenziteta, ali se u određenim uvjetima može aktivirati. Tada nastaje velika količina gnoja koji ulazi u kost i meka tkiva, uzrokujući oteklinu. Kada se to dogodi, treba hitno omogućiti istjecanje gnoja kroz otvor na zubu ili malim rezom na sluznici. Potom je potrebno očistiti i zabrtviti korijenske kanale.