Protetika

Nedostatak većeg broja zubi uzrokuje smetnje pri žvakanju i govoru, narušava estetiku, a može dovesti do daljnjih oštećenja zubi, kosti i temporomandibularnog zgloba. Izgubljeni zubi se nadoknađuju protetskim nadomjescima. Oni mogu biti fiksni i mobilni.

Fiksni protetski nadomjesci

U ovu skupinu spadaju krunice i mostovi. Krunica je kapica kojom se pokriva pojedinačni oštećeni zub, a most je konstrukcija koja se krunicama pričvršćuje na preostale zube (nosače) između kojih su umetnuti umjetni zubi. Ovi nadomjesci oblikom i bojom u potpunosti izgledaju poput prirodnih zubi. Trajno se cementiraju na zube nosače i pacijent ih ne može skidati. Mogu biti izrađeni od metal-keramike ili potpune keramike.

Metal-keramički nadomjesci građeni su od metalne jezgre koja im daje čvrstoću i sloja keramike koja oponaša izgled prirodnog zuba. Bojom i optičkim svojstvima se mogu vrlo dobro uklopiti među preostale prirodne zube. Cijenom su pristupačniji od potpuno keramičkih sustava.

Potpuno keramički nadomjesci imaju jezgru izrađenu od keramike. Takva jezgra je prozirnija od metalne i osigurava besprijekornu estetiku. Nešto slabije podnose opterećenja nego metal-keramički sustavi. Koriste se u području prednjih zubi gdje je važna estetika, a žvačne sile nisu tako velike kao na stražnjim zubima.

Mobilni protetski nadomjesci

Mobilni nadomjesci nisu čvrsto vezani uz zube i pacijent ih može izvaditi. Na njih se odlučujemo kada izrada fiksnog nadomjeska nije moguća, primjerice zbog nedostatka većeg broja zubi ili nepovoljnog razmještaja preostalih zubi. U ovu skupinu spadaju potpune i djelomične zubne proteze.

Potpune proteze se izrađuju kada u čeljusti nije preostao ni jedan prirodni zub. Imaju široke baze od materijala sličnog plastici kojima priliježu uz bezubi greben. U plastičnu bazu može se ugraditi metalna mrežica koja služi kao ojačanje i sprečava pucanje pri žvačnim opterećenjima.

Djelomične proteze se izrađuju kada u čeljusti postoji nekoliko prirodnih zubi, ali je njihov raspored nepovoljan za fiksni nadomjestak. Takve proteze imaju „kvačice“ kojima se pričvršćuju uz preostale zube i stabiliziraju ih pri žvakanju i govoru. Alternativa „kvačicama“ su tzv. attachmenti – sustavi koji imaju matricu i patricu pa poput dugmeta povezuju nadomjestak s preostalim zubima. Attachmenti osiguravaju dobru estetiku jer su skriveni unutar baze i nisu vidljivi pri nošenju proteze.

 

Privremeni protetski nadomjesci

Prije izrade nadomjeska potrebno je popraviti preostale zube i izvaditi one koji se ne mogu popraviti. Nakon vađenja slijedi razdoblje cijeljenja tijekom kojega se preoblikuje kost na mjestu izvađenih zubi. Stoga izrada nadomjeska neposredno nakon vađenja nije preporučljiva, jer se oblik kosti brzo mijenja pa nadomjestak više neće dobro prilijegati. Nakon nekoliko mjeseci promjena oblika kosti se znatno usporava i tada možemo početi s izradom nadomjeska. Kako u tom vremenu pacijent ne bi bio bez zubi, možemo izraditi privremene nadomjeske. Oni su načinjeni od plastičnih materijala i nisu pogodni za velika žvačna opterećenja, primjerice odgrizanje. Imaju isključivo estetsku funkciju za vrijeme dok čekamo završetak cijeljenja. Potom ih uklanjamo i počinjemo izradu definitivnog nadomjeska.

Radno vrijeme

ponedjeljak, petak
8:00 - 14:00

utorak, srijeda, četvrtak
14:00 - 20:00

i po dogovoru

Dankovečka 9 (kod tržnice u Dubravi)

10040 Zagreb

tel. 01 291 23 23

e-mail: info@dental-par.hr