Restaurativna dentalna medicina

Restaurativnim postupcima se uklanja bolesni dio zuba i nadomješta umjetnim materijalima. Današnji materijali omogućuju izradu estetskih restauracija koje se izgledom ne razlikuju od zdravog zubnog tkiva.

Suvremena restaurativna dentalna medicina je minimalno invazivna, što znači da pri popravku zuba nastojimo očuvati što više zdravog zubnog tkiva. U prošlosti je brušenje zuba bilo puno opsežnije jer je za izradu amalgamske (sive) plombe bilo potrebno izbrusiti i dio zdravog zuba. Uporabom novih materijala (kompozitnih, staklenoionomernih) moguće je ukloniti samo dio zuba zahvaćen karijesom i sačuvati preostalo zdravo zubno tkivo.

 

Estetski ispuni (bijele plombe)

Pojam estetski ispuni podrazumijeva restauracije izrađene od kompozitnog materijala koji izvrsno imitiraju boju i optička svojstva zdravog zuba. Svojim oblikom oponašaju anatomske karakteristike zuba pa ih je teško razlikovati od okolnog zdravog zubnog tkiva. Za razliku od starih (amalgamskih) ispuna, vežu se uz zub kemijski i mikromehanički, što omogućava bolje brtvljenje i jaču vezu sa zubom.

Važno je napomenuti da je za dugovječnost estetskih ispuna važna redovita i temeljita oralna higijena, jer se u slučaju nedostatne higijene uz rub ispuna može ponovno pojaviti karijes. Tada je ispun potrebno skinuti i zamijeniti novim.

 

Je li istina da su bijele plombe manje otporne od amalgamskih?

Tvrdnja da kompozitni (bijeli) ispuni imaju slabija mehanička svojstva od amalgamskih (sivih) potječe iz vremena dok kompozitni materijali još nisu bili dovoljno usavršeni. Do unazad 15-ak godina, sivi ispuni su doista bili otporniji i dugovječniji od bijelih. Međutim, suvremeni kompozitni materijali omogućuju izradu restauracija visoke kvalitete koje po trajnosti ne zaostaju za amalgamskim.

 

Kako izgleda karijes?

Suprotno uvriježenom mišljenju, crna točkica na zubu nije tipični izgled karijesa. Karijes zapravo izgleda kao kredasto-bijelo zamućenje i najčešće se pojavljuje na mjestima gdje ga je teško uočiti (primjerice na dodirnoj površini dvaju susjednih zuba). Tek kad se karijes dovoljno razvije, urušava se površinski sloj cakline i nastaje rupica u koju se talože pigmenti iz hrane i pića pa ona poprima tamnu boju. Pojava rupice znači da je oštećenje već prilično veliko i da je značajan dio zubnog tkiva nepovratno izgubljen. Stoga je karijes poželjno prepoznati i liječiti u ranijoj fazi, u čemu nam pomažu redoviti stomatološki pregledi. Ukoliko se pojavi osjetljivost zuba na hladno, toplo ili slatko, trebalo bi doći na stomatološki pregled jer se vrlo vjerojatno radi o karijesu.

Radno vrijeme

ponedjeljak, petak
8:00 - 14:00

utorak, srijeda, četvrtak
14:00 - 20:00

i po dogovoru

Dankovečka 9 (kod tržnice u Dubravi)

10040 Zagreb

tel. 01 291 23 23

e-mail: info@dental-par.hr